Kotleba: Záchrana pred záchrancom?

Autor: Ján Novotný | 27.11.2013 o 11:06 | (upravené 28.11.2013 o 8:33) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  63x

Ochranca našich záujmov, alebo lovec, ktorý nás považuje za korisť? Stretnutie s ideológiou absolutizácie moci v priamom prenose.

Pôvodne som si myslel, že Jobbik, Zlatý úsvit a podobné strany nemajú na Slovensku miesto a nikdy sa neuchytia. Ale mýlil som sa.

Isteže, nie všetci boli takí optimistickí, ako ja. Leap2020 v najnovšej analýze predpokladá, že euroskeptici zožnú úspech v najbližších voľbách do europarlamentu. Nespokojnosť s aktuálnym spoločenským usporiadaním je všadeprítomná.

Ale poďme razom späť na Slovensko a k nášmu najviac diskutovanému županovi.

Povedzme, že valcuje. Ale má aj slabšie stránky. Zaujímam sa o to, ako sa pán Kotleba vysporiada s problematikou SNP. V Banskobystrickom kraji žijú potomkovia tých, ktorí sa zapojili do povstania. Nie každý bol nadšený Prvou slovenskou republikou. Nie každý národne mysliaci človek musí byť nutne proti Povstaniu.

Neveľmi dobrý pocit mám z diskusie o prolife postojoch pána Kotlebu. Ak si zadáme do vyhľadávača "marian kotleba ochrana zivota od pocatia", nájde články na spravodajských portáloch s kresťanskou tématikou, kde údajne Marián Kotleba deklaruje témy ako ochrana života od počatia. V samotnom programe (desatore) sa nachádza všeobecnejšia formulácia "Výchovu a vzdelávanie mládeže postavíme na tradičných národných a kresťanských princípoch a hodnotách". Priamo sa však k téme potratov nevyjadruje. Na druhej strane, nájdeme jeho fotografiu z košického pochodu za život...

Zdá sa, ako keby ho v ňom prolife hnutie videlo ochrancu ich spoločných princípov a záujmov. Ale pán Kotleba reprezentuje myšlienkový prúd, ktorý nadraďuje záujmy celku nad záujmami jednotlivca, pracuje s konceptom vodcu s absolútnou mocou, za základné princípy považuje jednotu, autoritu a povinnosť. Dá sa očakávať zneužívanie náboženskej náuky k svojej propagande.

Ako mu velí inštinkt lovca, bude sa snažiť ovládnuť najslabších jedincov v stáde. Či už ide o nespokojencov s tým ako sa v rámci systému rieši problém "cigáňov", alebo odporcov potratov, očkovania, či homosexuálnych manželstiev. Nikomu z nich nevyčítam, že podporil Kotlebu.

Ale je potrebné pri jeho hodnotení vnímať ideologické korene, v ktorých je pán Kotleba pevne usadený. Nejde mu o riešenie problematiky Rómov. Nezaujíma sa o potraty. Ide mu len o moc. Tá sa nedá získať nad jedincom, ktorý rozmýšľa, analyzuje, zdravo nedôveruje. Je potrebný oslabený jedinec, žijúci v strachu, s pocitom viny, nedôležitosti, s pocitom, že nikdy nič nedokázal a ani nedokáže. Som nula a chcem byť niekto. Pohľad pána Kotlebu je, že Vodca je len jeden a ostatní sú nuly. Kotleba nikoho nezachráni, nikomu nepomôže. Potrebuje len to, aby mu ostatní uverili, že im pomôže.

Samozrejme, nie každý je naivný a kdesi v podvedomí tuší, že Kotleba nie je záchranca. Ale nazdáva sa, že ho udrží pod kontrolou. Zrejme toto zavážilo vo voľbách. Táto taktika sa niekedy vypláca, niekedy nie. Je potrebné počítať s tým, že Kotleba bude svoju prípadnú prehru považovať za porážku celého národa a následne sa môže pokúsiť potopiť ostatných spolu s ním, podľa vzoru Hitler's scorched earth decree. Hitler odôvodnil ničenie nemeckej infraštruktúry ako vojenskú nutnosť, ale zároveň šlo aj o potrestanie nemeckej populácie za prehru. Z jeho pohľadu Nemecko nemalo žiadnu budúcnosť po porážke národného socializmu.

Netreba si vôbec robiť ilúzie o záchrancovi, ktorý nás zachráni pred Rómami a homosexuálmi. Možno raz budeme potrebovať záchranu pred Kotlebom. Ak veríte, že fenomén Kotleba spoločne udržíme pod kontrolou, držme si navzájom palce a želáme si veľa šťastia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?